top of page

Краєзнавча робота як пріоритетний напрямок діяльності школи

у формуванні свідомого громадянина своєї Батьківщини

(з досвіду роботи СЗШ№19 міста Сєвєродонецька Луганської області)

Луганщина – світанок України,

Земля життя мого й життя моїх батьків.

Держава юності, у світі ти єдина

У плахті із лісів, полів і нив.

                      Анна Гайворонська

 

         Реформування системи освіти в Україні набуло глобального характеру. Поставлені нові цілі й задачі освіти, які закріплені в Державних стандартах  початкової, базової і повної середньої освіти.

         Одним з основних завдань школи на сучасному етапі є формування свідомого громадянина, патріота й професіонала.

         Патріотизм – це глибина усвідомлення особистістю єдності з Батьківщиною. Одне з почесних місць належить вихованню любові й бережливого ставлення до рідної землі – своєї «маленької батьківщини», її історії, поваги до народних традицій і звичаїв, фольклору, любові до рідної природи.

Ми не зможемо виховати любові до Батьківщини, не пробудивши в дитині любові до дерев, квітів, тиші та спокою батьківської оселі. Ми не зможемо виховати любові до народу, не виховавши любові до оточуючих людей – до однолітків і дорослих ; любов і відданість Вітчизні починається із вдячності матері, батькові, бабусі, шкільному вчителю; із знання її історії та культури.

         Актуальність питання щодо краєзнавчого матеріалу відзначається , передусім, удосконаленням системи національної освіти, зокрема обумовленістю таких стратегічних цілей, як національна спрямованість освіти, органічна єдність з національною історією та традиціями, відтворення в учбовому процесі культури й духовності в усій різноманітності вітчизняних взірців. Саме шкільне краєзнавство завдяки вагомим потенційним можливостям, які пов’язані з регіональною своєрідністю наукових надбань, допомагає у вирішенні актуальних проблем удосконалення навчально-виховного процесу, гармонійному розвитку школярів.

         Краєзнавча робота сприяє поєднанню навчання й виховання в єдиний процес. Вона розширює кругозір учнів, удосконалює їхні вміння самостійно здобувати знання, сприяє формуванню в них творчого мислення, пізнавального інтересу, спостережливості, твердих переконань.

         Краєзнавство дозволяє дорослим і учням поглибити уяву про малу батьківщину, відіграє велику роль у виховані патріотизму, почуття гордості й поваги до своїх попередників.

 

 Визначені нами цілі й завдання краєзнавства відповідають завданням сучасної освіти в цілому: «допомогти людині оволодіти трьома колами цінностей: етнокультурним, загальнонаціональним і загальнолюдським».         

  У СЗШ № 19 краєзнавча робота є пріоритетним напрямком діяльності: навчальний заклад має багаторічний досвід з цього питання, який узагальнено  на міському рівні, подано матеріали для узагальнення на рівні області; роботу школи за цим напрямком представлено на Всеукраїнській виставці “ Сучасні заклади освіти України ”; а також педагогічним видавництвом «Плеяди» роботу школи нагороджено відзнакою та рекомендовано до розповсюдження як перспективний педагогічний досвід.

 

 У зазначеному напрямку діяльності  визначились три складові:

- краєзнавство в навчальній роботі;

- краєзнавство у виховній роботі;

- бібліотечне краєзнавство.

 Краєзнавство в навчальній роботі сприяє ефективності навчально-виховного процесу в школі й ведеться за  такими напрямками роботи: краєзнавство в початковій школі, історичне, географічне, етнографічне, літературно-фольклорне краєзнавство,  робота шкільної філії МАН, факультативи.

  У цьому напрямку роботи школа має певні результати:

   -п′ять переможців МАН на міському рівні, з них три – на обласному, два – дипломанти Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН з краєзнавства ;

   - проект «Хто не пом′ятає минулого, той не заслуговує на майбутнє» увійшов у 100 кращих проектів України.

Виховна робота в  школі спрямована на виховання юного громадянина-патріота України. Реалізується  через шкільне самоврядування,  традиційні свята, співпрацю з громадськістю, гурткову роботу, а також через шкільний  музей етнографії, який вже багато років працює у школі. Наша школа бере участь у багатьох конкурсах краєзнавчого спрямування: всеукраїнському конкурсі «Відкривай Україну», міжнародному конкурсі медіа проектів «Справа». Ми стали переможцями у таких обласних конкурсах:

- «Історія міст і сіл»;

- «Зазирни в історію рідного краю» та в конкурсах, започаткованих організацією «Благовест» ;

Презентуємо роботу школи й на регіональних конкурсах. Стали переможцями у двох номінаціях у IV регіональному конкурсі “ Сузір'я колискової Донбасу ” .

А які майстрині у вишивці наші дівчата, знають далеко за межами селища та міста . Роботи юних майстринь неодноразово були представлені на виставках у Сєвєродонецьку, Луганську, Києві, Тернополі.

   Третім напрямком діяльності  школи  є бібліотечне краєзнавство, яке спрямоване на формування та накопичення  краєзнавчого  книжкового фонду, популяризацію краєзнавчих матеріалів - друк вчителів у педагогічній пресі, видання власних збірок та співпрацю з літературною спільнотою Луганщини.

 Вчителі разом з учнями та науковцями є авторами багатьох книжок та збірок.

   Форми краєзнавчої роботи в школі різноманітні: уроки, екскурсії, туристичні подорожі, зустрічі з місцевими краєзнавцями, поетами, конкурси, олімпіади тощо.

       Робота школи має суспільне визнання: у роботі з селищною радою, батьківською громадою, випускниками  школи.

Делегація вчителів та учнів школи представляла освіту міста Сєвєродонецька, ділилася досвідом роботи з краєзнавства у СЗШ№24 міста Тернопіль. Було започатковано спільний проект «Рушник дружби», який став своєрідним містком між Сходом та Заходом.

   Отже, підводячи підсумки сказаному, можна визнати, що шкільне краєзнавство відіграє пріоритетну роль у вихованні підростаючого покоління: по-перше, сприяє всебічному вивченню історії рідного краю; по-друге, допомагає використовувати краєзнавчий матеріал у навчально-виховному процесі. Краєзнавство вчить людей не лише любити свої рідні  місця, але й знати про них, привчає їх цікавитися історією, мистецтвом, літературою, підвищувати свій культурний рівень. Виховувати та навчати дітей слід так, щоб вони усвідомили себе, з одного боку, дітьми своїх батьків, онуками й правнуками своїх дідів-прадідів, а з іншого боку, – дітьми своєї країни. Адже людина лише тоді стає активним членом нації, коли чітко знає, хто вона, з якого роду, коли дійсно знає свій народ, його історичну долю, його шлях в історичному житті.

   Як основні переваги краєзнавчої роботи в школі можна визначити такі:

1. У ході вивчення історії краю в розпорядження школи надається зібраний учнями краєзнавчий матеріал, який знайде застосування в учбовій роботі. На його основі, наприклад, учитель може підготувати роздатковий матеріал (публікації з місцевої газети, спогади, листи). Речі зі шкільного краєзнавчого музею можуть використовувати вчителі літератури, малювання, музики.

2. Краєзнавчий матеріал з успіхом використовується у виховній позакласній роботі. На основі зібраного матеріалу діти готують доповіді, пишуть замітки, дописи в газету, можуть розміщувати зібрану інформацію на сайті в Інтернеті.

3. Беручи участь у вивченні історії краю (робота в бібліотеках, походи, оформлення експозицій музею, зустрічі з відомими земляками тощо), школярі розвивають уміння й навички, які вже мають і набувають нових у плані інтелектуальної діяльності, вчаться відповідальності, розвивають естетичні смаки. Таким чином, краєзнавча робота дозволяє розвивати особистість дитини.

4. Вивчення історії краю сприяє історичній самоосвіті вчителя.

5. Застосування краєзнавчого матеріалу допомагає здійснювати творчий підхід у розробці уроків та позакласних заходів, що дозволяє, у свою чергу, підвищувати ефективність роботи та зацікавленість предметом.            

6. І головне, краєзнавчий матеріал вчить дітей по-справжньому любити рідну землю.

bottom of page