top of page

Бібліотека

Рисунок2.jpg
Рисунок3.jpg

Аналіз роботи бібліотеки за 2020 -2021

 

У 2020/2021 навчальному році бібліотека Борівського НВК працювала згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 1228-р «Концепції Державної цільової програми підтримки та розвитку читання на період до 2020 року», що направлена на залучення читачів до бібліотек, на підвищення читацької активності, компетентності.

Незамінним джерелом знань і невичерпним джерелом духовного багатства кожної людини є книга. Як не можна уявити собі навчального закладу без книги, так не можна уявити його без бібліотеки.

Шкільна бібліотека є справжнім центром пропаганди книги, надійним помічником учителів у навчанні та вихованні учнів. Це сучасний інформаційний центр забезпечення учнівського та педагогічного колективів необхідною інформацією.

Поєднуючи традиційні та інноваційні форми роботи, я постійно працюю над тим, щоб заохотити учнів до читання, зацікавити книгою, стимулювати вчителів і учнів до використання наявних у бібліотеці інформаційних ресурсів.

У бібліотеці постійно урізноманітнюються форми роботи з читачами, практикуються виставки рекомендованої літератури, огляди періодики.

Вся робота шкільної бібліотеки проводиться відповідно до плану роботи школи, у тісному контакті з педагогічним колективом.

Книжковий фонд бібліотеки нараховує 5751 примірників підручників:для 1- 4класів –2006, 5 – 9класів – 2972, 10 – 11класів - 773, 253 посібника, 9362 примірників художньої літератури.

Одне з основних завдань шкільної бібліотеки є організація роботи по забезпеченню учнів підручниками. Впродовж  2020 - 2021 н. р бібліотека нашої школи отримала 141примірників нових підручників(2-го, 6-го кл.),100  навчально – методичних посібника для НУШ, 84 посібників «Шкільна бібліотека» для 5-9 кл., 35 у3країно – російських словників термінології.

Одним із потужних стимулів заохочення до читання є поповнення фонду новими цікавими виданнями. В цьому навчальному році наша бібліотека отримала 20 примірників художньої літератури під час проведення акції «Подаруй бібліотеці книгу! » Статистичні дані роботи бібліотеки за минулий рік:

- Обертаність книжного фонду - 0,46

- Відвідуваність  - 14,6

- Книго забезпеченість - 49,6

- Читаність - 24,6

В зв’язку з корона вірусом аналіз дитячих формулярів не проводили.

Шкільна бібліотека надає книги та інші інформаційні ресурси вчителям і всім бажаючим членам шкільного колективу, тим самим спонукаючи користувачів розвивати критичне мислення і ефективно використовувати всі види інформації.

Пріоритетним напрямком діяльності шкільної бібліотеки є формування здорового способу життя особистості.

Заходи, проведені впродовж минулого навчального року,  були направлені на виховання загальної культури дітей, поваги до історичного минулого України, патріотичних цінностей, поважного відношення до книги.

Широкою популярністю у читачів є книжкові виставки. Традиційно в бібліотеці були оновлені постійно діючі,а також оновлені нові виставки: «Країна знань усіх вітає», 175років від дня народження укр. письменника, драматурга І. Карпенка – Карого (1845-1907) «Хазяїн українського театру», «Бібліотека – світ нових можливостей», 125років від дня народження С.О.Єсеніна - російського поета, «Мова – це музика душі,покладена на слова.», «Геть паління!Ми здорове покоління!», «Свічка плакала в турботі» до дня пам’яті жертв голодоморів , «СНІД – серйозна розмова.», «Вона в віки майбутні йти повинна…» - 150років від дня народження Лесі Українки та інші.

Були проведені бібліотечні заняття :

«Екскурсія до шкільної бібліотеки.» (1-А,1-Б кл.),

Періодичні видання для молодших школярів «Бібліотечний вулик »(3-А, 3Б-кл.),

Гра – вікторина: «Жартівливі питання та забавні загадки» (6 - 7 кл.),

«Основи державності. Твоя країна – Україна »(4-А кл.),

Літературний калейдоскоп: «Леся Українка – славна донька України»(1– 4 кл.)

Час поезії: «Вона в віки майбутні йти повинна»(1 -10 кл.).

Оформила постійно діючий куточок «НУШ : ПРОБЛЕМИ. ПОШУК. ДОСВІД.»

 

У вік інформації шкільна бібліотека має набути статус інформаційного центру. Інформаційні функції бібліотеки мають два аспекти:

  • інформаційне забезпечення розвитку дитини в школі;

  • інформаційне насичення педколективу.

Ефективними технологіями інформування школярів та педагогів є організовані в шкільній бібліотеці книжкові виставки нових надходжень:

  • «Зупинися на хвилинку, подивися на новинку»

  • «Нові підручники»

  • «Прочитай, це – цікаво!»

Учням молодших класів бібліотека допомагає знайти додаткові матеріали про народні звичаї, народну мудрість, старшокласникам – у написанні рефератів, правильному оформленні бібліографічних списків використаних книг.

Шкільна бібліотека проводить заходи, які сприяють більш поглибленому вивченню знань, їх систематизації, розвивають навики самостійної роботи такі заходи як вікторини: «Подорож до казки», «Хто цей літературний герой?», «Україно, моя Україно», години творчості «Я хочу прочитати вам…», тематичні дискусії «Про книгу та бібліотеку», «Книга в твоїх руках».

У бібліотеці є папка «Розробки бібліотечних уроків», де накопичується матеріал за темами уроків.

У популяризації основ ББЗ використовуються найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, практичні заняття, доповіді, повідомлення, виконані учнями.

Особливо складно прищеплювати школярам навички користування довідковою літературою. Тому вчителі-предметники активно сприяють формуванню цих навичок: ставлять завдання так, щоб учні змушені були звертатися до словників і довідників. Бібліотека проводить бібліотечні уроки у 5-6-х класах з теми: «Парад словників».

Технології масової роботи з читачами вимагають від шкільного бібліотекаря знання і врахування їхніх вікових психолого-педагогічних особливостей. Ефективними технологіями масової роботи шкільної бібліотеки є також огляди літератури (цикли читань, обговорення книг, конкурси, вікторини, подорожі книгами, усні журнали).

В цьому навчальному році цікаво пройшов Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека і екологічна просвіта.»

 

 Продовжується робота по зміні класифікації книжкового фонду з ББК (бібліотечно – бібліографічної)  на УДК (уневірсально - довідкову) класифікацію.

 

 Основні показники роботи бібліотеки  за 2020-2021 навчальний рік

 

  1.  Усього учнів - 337

  2.  Із них: учнів-читачів - 320

  3.  вчителів та інших працівників - 38

  4. Середня відвідуваність - 14,6

  5. Кількість книжкових виставок - 22

  6. Кількість бесід - 11

  7. Кількість оглядів літератури - 7        

  8. Довідково-бібліографічна робота:

 

        Книжковий фонд на 01.01.2021 становив:

    художня література - 9362,474

    фонд підручників - 5751

 

        Книгозабезпеченість ~ 49,1

 

        Обертаність книжкового фонду ~ 0,46

 

        Читаність ~ 24,6

 

        Надходження фонду на 01.01.2021

 

        Художня література - 20

        Підручники -141​

        Вибуло художньої літератури - 574​

        Списання за 2020 - 2021 навчальний рік (підручники) - 786

 

Основні напрямки і завдання роботи бібліотеки на 2021– 2022 навчальний рік

Орієнтуючись на національну доктрину розвитку освіти в Україні в ХХІ столітті визначила, що головною метою української освіти є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості.

Виходячи з цього бібліотека визначила наступні завдання:

  • сприяння реалізації державної політики в галузі освіти;

  • інформаційне забезпечення програмних та факультативних знань, самоосвіти школярів;

  • виховання в учнів інформаційної культури, постійного прагнення до пошуку інформації, формування навичок систематизації та особистої оцінки інформації;

  • навчання школярів технологій користування бібліотеками всіх типів;

  • виховання мислячого, вдумливого, грамотного книго користувача;

  • всебічне сприяння підвищенню фахової майстерності педагогів;

  • створення комфортного бібліотечного середовища;

  • реформування бібліотеки в таку, яка б включала як традиційні носії інформації, так і сучасні мультимедійні технології;

  • тісна співпраця з педагогічним колективом;

  • опрацювання питання «Формування в читачів бібліотеки позитивної мотивації до читання».

Рисунок1.jpg

План роботи бібліотеки
на 2021-2022 н.р.

bottom of page